Nuori Kulttuuri
Helsingin Nuorisoasiainkeskus Vantaan nuorisopalvelut Espoon nuorisopalvelut Kauniaisten nuorisotoimi Opetus- ja kulttuuriministeriö
nuorten valtakunnallinen teatteritapahtuma

Teatriksen raatien valinnat

Teatriksen päätösjuhlassa jaettiin raadin myöntämät kunniakirjat ja stipendit.

Veikkauksen stipendi/Veikkaus-stipendiet

Kulissi Ry:n nuorten EMPTY-ryhmä / Jyväskylä: Minne huuto ei kanna

Kunniakirjat/Diplom

Katri Koppanen, Aivan Oikeasti, Draamalaamat / Aitoo
Aino Nikula, Tirlittan, Kopolan harrastajateatteri ry./ Haapajärvi
Emilia Hettula, Keijut – Totta vai tarua? Louder than forests / Kittilä
Elli Nieminen, Sä et tiedä miltä musta tuntuu! TaiPo, Kuusankosken teatteri / Kouvola
Saskia Backström, Alice, Dramaskola Mimer / Helsingfors
Essi Majoinen, Romeo ja Julia, FIBA, Joensuun seudun kansalaisopisto / Joensuu
Oskari Kymäläinen, Pikku prinssi, Vantaan tanssiopiston teatteri 7.-8. lk / Vantaa
Ninni Parviainen, Ensimmäinen Kevät, Timotei-teatterin ja Sylvia-kodin nuoret / Lahti
Josefiina Rautiainen, Rippi, Teatteri Fatum / Helsinki
Työryhmä, Puhe(e)lin, Vantaan tanssiopiston teatteri 9.-10.lk / Vantaa
Venla Orpana, Äidin päiväkirja, Kaarinan kaupungin Joo-teatterin lasten ryhmä / Kaarina
Maria Haartti, Tämä kaikki sinulle, Teatteriryhmä Vilkku / Annantalon kultuurikeskus / Helsinki
Leevi Koskinen, Mnemosyne, Vaskivuoren lukion teatteri 2 -kurssi / Vantaa
Sami Toikka ja Miikka Holm, Kaksi veljestä, Keijot / Vantaa
Venla Kainulainen, Tuhkimo elokuvamaailmassa, Tarapaappa / Mikkeli
Työryhmä, Pieni tulitikkutyttö, Tragedia, Riihimäen nuorisoteatteri / Riihimäki
Työryhmä, Kylkiluu, HEO:n musiikkiteatterilinja / Helsinki
Työryhmä, Pirtunäytelmä (K-12), Magic ice, Lumon lukion esittävän taiteen ryhmä / Vantaa

Stipendit/Stipendier

Äänekosken nuorisoteatteri Varjolapset / Äänekoski: L-EGO, 3000 €
Oleva kettu / Turku: Justuksen evankeliumi, 1000 €
Spektrolihtat / Utsjoki: Váimmustan lea dánsun- Sydämessäni on tanssi, 500 €
LVR – ryhmä / Turku: LVR – kuinka selvitä laitoksesta, 1500 €
Kopolan harrastajateatteri ry./ Haapajärvi: Tirlittan, 1000 €
Draaman Paikka / Kajaani: Poikkeusluvalla, 3000 €
Mikkelin poikateatteri / Mikkeli: Likinäkökulma, 2000 €
Madetojan Mammanpojat / Oulu: Rakkauden performanssi, 500 €
Siikajoen tyttöryhmä / Siikajoki: Miriamin tarina, 500 €
Taidekoulu Estradi PO4 / Lappeenranta: Rikki Ja Rakastettu, 1000 €
Narrin näyttämön Kivikon teatteriryhmä / Helsinki: Stories from the Road, 1000 €
Young Art II / Rovaniemi: Puheenvuoroja, 1000 €
Timotei-teatterin ja Sylvia-kodin nuoret / Lahti: Ensimmäinen Kevät, 1500 €
Teatteriryhmä Vilkku / Annantalon kultuurikeskus / Helsinki: Tämä kaikki sinulle, 500 €
Bohccostallit / Ivalo: Čuoikkaid konsearta – Sääskien konsertti, 500 €
Kesukka / Rovaniemi: Valkoinen poro, 500 €
Louder than forests / Kittilä: Keijut – Totta vai tarua?, 500 €
Skaberwerket / Denmark: Scener fra et utroskab, 500 €
Kansallisteatterin ilmaisutaitoryhmä / Helsinki: Vähän niinku benjihyppy, 500 €

————————————

Stipendien saajiin tullaan ottamaan yhteyttä viikolla 22./Mottagarna av stipendier kommer att kontaktas på veckan 22.

Paljon onnea ja suuri kiitos kaikille Teatriksen esiintyjille ja tekijöille!

Untitled Document
© Helsingin nuorisoasiainkeskus